Czyszczenie ekstrakcyjne

czyszczenie ekstrakcyjne
czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne

Czyszczenie ekstrakcyjne, zwane również jako wodno-pianowe, to jedna z najbardziej popularnych metod czyszczenia powierzchni tekstylnych. Ta skuteczna metoda czyszczenia polega na wtryskiwaniu wody z detergentem w głąb włókien, a następnie jej wypompowywaniu z powrotem wraz z rozpuszczonymi zabrudzeniami. Ta metoda jest powszechnie stosowana przez profesjonalne firmy czyszczące ze względu na swoją skuteczność. Jednak posiada ona również swoje wady.

Czyszczenie ekstrakcyjne pozwala na skuteczne usunięcie nawet najbardziej uciążliwych plam i zabrudzeń, takich jak tłuszcz, kawa, czerwone wino czy mocz zwierząt. Środki chemiczne stosowane przez nas zabijają również roztocza. Dzięki temu ta metoda jest szczególnie polecana dla osób uczulonych na kurz lub roztocza.

Czyszczenie ekstrakcyjne – zalety

Bezpieczeństwo

Inną zaletą czyszczenia ekstrakcyjnego jest fakt, że jest to metoda bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt domowych. W naszej firmie korzystamy tylko z oryginalnych produktów firmy Karcher. Spełniają one wszystkie normy unijne dotyczące bezpieczeństwa środków chemicznych.
Detergenty są specjalnie opracowane, aby nie szkodzić czyszczonej powierzchni oraz nie wpływać negatywnie na zdrowie człowieka czy zwierząt.

pranie tapicerki jest bezpieczne dla ludzi
Stosowane przez nas środki są bezpieczne dla dzieci, zwierząt i roślin

Czyszczenie ekstrakcyjne jest bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz dla powierzchni, które są czyszczone. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, osób z alergiami i astmą, które są szczególnie wrażliwe na detergenty i chemikalia.

Skuteczność

Czyszczenie ekstrakcyjne jest także bardziej efektywne od tradycyjnych metod, takich jak np. czyszczenie parowe czy szorowanie. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych urządzeń, metoda ta pozwala na skuteczne usunięcie większej ilości brudu oraz zabrudzeń.

Największy problem jest z plamami bardzo tłustymi – krem do rąk, rosół itp. Oczywiście skuteczność usunięcia takich plam zależy od kilku czynników m. in. od rodzau tapicerki oraz od czasu kiedy zabrudzenie powstało.

Szybkość

Czyszczenie ekstrakcyjne jest jedną z najszybszych metod czyszczenia tapicerki meblowej i samochodowej. Czas wykonania usługi uzależniony jest od wielkości czyszczonej powierzchni. Jednak w przypadku pojedynczych mebli, czyszczenie nie trwa dłużej niż 2 godziny.

Trochę dłużej trwa pranie tapicerki samochodowej. Czas jaki potrzebujemy na upranie siedzeń z przodu oraz kanapy z tyłu nie powinien przekroczyć 3 godzin.

Usuwanie zapachów

Czyszczenie ekstrakcyjne może również pomóc w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, które gromadzą się w tekstyliach. Przede wszystkim nagromadzony kurz w tapicerce meblowej wydziela swój charakterystyczny zapach. Wchodząc do takiego pomieszczania, po prostu czuć kurzem.

czyszczenie ekstrakcyjne usuwanie zapachów
Dym papierosowy to jeden z wielu rodzajów zapachód, z którym pranie ekstrakcyjne sobie poradzi

Dzięki skutecznemu usuwaniu zabrudzeń i wilgoci, czyszczenie ekstrakcyjne może pomóc w eliminacji zapachów powodowanych przez pleśń, dym papierosowy i zwierzęce odchody.

Czyszczenie eksptrakcyjne – wady

Jednak wszystko ma swoje wady i zalety. Wiesz już jakie są zalety czyszczenia ekstrakcyjnego, a więc pora przejść do jego największych wad.

Wymaga specjalistycznego sprzętu

Aby przeprowadzić czyszczenie ekstrakcyjne, wymagany jest specjalistyczny sprzęt, który może być zbyt kosztowny dla indywidualnych użytkowników. My korzystamy tylko z odkurzaczy piorących Karcher Puzzi.
Aktualnie na stronie Karchera ich cena to – Karcher Puzzi 10/1 – 4551 zł, Karcher Puzzi 8/1 jest niedostępny, ale jego następca Puzzi 9/1 kosztuje w promocji 5199 zł.

czyszczenie ekstrakcyjne karcher puzzi 9/1
Karcher Puzzi 9/1
czyszczenie ekstrakcyjne karcher puzzi 10/1
Karcher Puzzi 10/1

Sprawdź ofertę na odkurzacze Puzzi w oficjalnym sklepie Karchera.

Długi czas schnięcia

Po przeprowadzeniu czyszczenia ekstrakcyjnego powierzchnie tekstylne muszą wyschnąć, co może potrwać nawet kilka godzin. Co prawda my korzystamy z Karcher CarpetPro, który jest środkiem szybkoschnącym. Według producenta powinien on wyschnąć w ciągu 4 – 6 godzin. Jednak trzeba wziąć poprawkę na rodzaj materiału z jakiego wykonana jest tapicerka. Niektóre materiały bardzo chłoną wodę co może przedłużyć czas schnięcia.
Drugim powodem wydłużającym czas schnięcia są uciążliwe plamy, które trzeba było dodatkow namaczać.

czyszczenie ekstrakcyjne środek chemiczny
Karcher CarpetPro – proszek do czyszczenia ekstrakcyjnego

Możliwość uszkodzenia tapicerki

Metoda ta może wpłynąć na długość życia tapicerki. A konkretnie może ją skrócić, jeśli nie zostanie wykonana prawidłowo przez nieprofesjonalnego wykonawcę.
Osoby, które nie przeszły szkolenia z prania tą metodą, mogą przemoczyć tapicerkę. Innym często spotykanym błędem jest korzystanie z dodatkowych elementów, które wspomagają i przyspieszają pranie tapicerki. Mam na myśli różnego rodzaju szczotki.
W samym korzystaniu ze szczotek nie ma nic złego, pod warunkiem, że ich włosie będzie delikatne i że będą używane tylko w przypadkach gdy pojedyncze plamy nie chcą zejść.
Należy pamiętać, że nigdy nie należy szczotkować całej tapicerki.


Podsumowując, czyszczenie ekstrakcyjne jest skuteczną i bezpieczną metodą usuwania plam i zabrudzeń z tapicerki meblowej. Wymaga jednak użycia specjalistycznego sprzętu oraz doświadczenia wykonawcy. Dzięki zastosowaniu tej metody, można cieszyć się czystą i świeżą tapicerką przez długi czas.